Що вказати в "Призначенні платежу" до платіжної інструкції?

Запитання

Як заповнити "Призначення платежу" в платіжній інструкції? Що вказати для "Призначення платежу" при cтворенні платіжної інструкції? Яке "Призначення платежу" при формуванні платіжної інструкції?

Умова

 • Обов'язкові вимоги до заповнення "Призначення платежу" під час сплати податків та заробітної плати зазначені у статтях "Який формат заповнення поля "Призначення платежу" під час сплати податків?" та "Чому відхиляється зарплатна відомість?".
 • Податковий агент, який перераховує дохід, з якого згідно з "Податковим кодексом України" не утримується податок на доходи фізичних осіб, у реквізиті "Призначення платежу" платіжної інструкції зазначте, що дохід не підлягає оподаткуванню.

  Під цю норму підпадають також перекази отримувачу фізичній особі, навіть якщо це платежі з повернення будь-яких коштів (за повернутий товар, зг. авансового звіту тощо). Таким чином при перерахуванні на рахунок ФО потрібно завжди або підтвердити сплату податків, або у призначенні платіжної інструкції вказати:
  -дохід не підлягає оподаткуванню;
  або
  - вказати назву неоподатковуваного доходу зг. ст. 165 Податкового кодексу України (ПКУ).

 • При недотриманні вимог щодо заповнення поля "призначення платежу" платіжні інструкції до виконання прийматися не будуть.

Відповідь

Відповідно до Постанови НБУ №163 від 29.07.2022 р.:

п. 41. Платник заповнює реквізит "Призначення платежу" платіжної інструкції так, щоб надавати отримувачу коштів повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких він здійснюється. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.
Банк лише за зовнішніми ознаками перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність вимогам, які наведені у пункті 41 розділу II цієї Інструкції.

Ознайомтесь з нормативними документами щодо "Призначення платежу", яких треба дотримуватися для успішної обробки:

 • Закон України №361-IX "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення".
  Стаття 14. Інформація, що супроводжує платіжну операцію або переказ віртуальних активів.
  1) Суб’єкт первинного фінансового моніторингу, що надає фінансові платіжні послуги платнику, повинен забезпечити, щоб усі платіжні операції супроводжувалися:
  2) інформацією про отримувача платежу:
  а) фізичну особу (фізичну особу-підприємця, фізичну особу, яка провадить незалежну професійну діяльність) — прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), номер рахунка або електронного гаманця, на який зараховуються кошти або унікальний номер електронного платіжного засобу (у разі проведення платіжної операцій з використанням електронного платіжного засобу), а в разі відсутності рахунка — унікальний обліковий номер фінансової операції;
  б) юридичну особу — повне найменування та номер рахунка або електронного гаманця, на який зараховуються кошти/унікальний номер електронного платіжного засобу (у разі проведення платіжної операції з використанням електронного платіжного засобу), а в разі відсутності рахунка — унікальний обліковий номер фінансової операції;
 • Постанова НБУ №163 від 29.07.2022 р.
  • п. 10. Ініціатор заповнює реквізити платіжної інструкції державною мовою з урахуванням вимог, зазначених в указівках щодо заповнення реквізитів платіжної інструкції, оформленої в паперовій або електронній формі (додаток), та вимог розділів II-IV, VI цієї Інструкції. Ініціатор має право заповнювати реквізити платіжної інструкції латинськими літерами, якщо це передбачено правилами платіжної системи або внутрішніми правилами банку. 
   Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжної інструкції "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність вимогам, викладеним у Постанові НБУ №163 від 29.07.2022 р., лише за зовнішніми ознаками.
  • п. 44. Надавач платіжних послуг платника перевіряє заповнення реквізитів платіжної інструкції, визначених у підпунктах 1-4, 6 пункту 37 розділу II цієї Інструкції, відповідно до вимог додатка до цієї Інструкції.
   Банк відмовляє платнику у виконанні платіжної інструкції в порядку, установленому в пунктах 12 та 27 розділу I цієї Інструкції, якщо реквізити платіжної інструкції заповнено з порушенням розділів I, II цієї Інструкції та додатка до цієї Інструкції.

 • лист НБУ "Про зміну інформації в реквізиті "Призначення платежу" від 09.06.2011 р. № 25-111/1438-7141: "Після списання коштів з рахунку платника, питання щодо уточнення інформації, зазначеної у реквізиті "Призначення платежу", вирішується між сторонами переказу без участі банку".

 • перерахування доходу, який не підлягає оподаткуванню.
  При перерахуванні податковим агентом доходу, з якого згідно з Податковим кодексом України не утримується податок на доходи фізичних осіб, у реквізиті "Призначення платежу" платіжної інструкції необхідно зазначати:
    ▪  що дохід не підлягає оподаткуванню АБО
   
  ▪  назву доходу у відповідності до назв, що використовуються у ст.165 Податкового кодексу України.

   

Приклади заповнень "Призначення платежу":
- "Оплата за повітряні дифузори, згідно рах. №ХР235645/1 від 14.04.2023 року, в т.ч. ПДВ 20% 6519,19 грн";
- "Часткова оплата за вентилятори, парасолі, стакани, перехідники, згідно рах. №610 від 16.06.2023 року, в т.ч. ПДВ 20% 3566,78 грн";
- "Перерахування членських внесків із з/п за квітень 2023 р. Проведення процедури держзакупівлі не передбачено. Без ПДВ";
- "Доплата за роботи з монтажу інженерних систем, згідно рах. №27 від 10.05.2023 р. та Дог. №36/1 від 10.05.2023 р. Без ПДВ".
-
при поверненні неоподаткованої фінансової допомоги в призначенні необхідно вказати: "Повернення фінансової допомоги згідно ..... Дохід не підлягає оподаткуванню". 

Корисні статті

Який формат заповнення призначення платежу при сплаті податків?

Які податки сплачувати при виплаті заробітної плати?

Які платежі дозволяється перерахувати на рахунок фізичної особи?

Чому відхиляється платіжна інструкція?

Чи була ця стаття корисною?
23 з 62 вважають статтю корисною

Коментарі

0 коментарів

Будь ласка, увійдіть, щоб залишити коментар.